Przeskocz do treści

Poradnik pacjenta

Zapraszamy do przeczytania bezpłatnych poradników o testach na ojcostwo. Poniżej znajdą też Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o badanie ojcostwa.

Najczęściej zadawane pytania o testy na ojcostwo

Czy wynik testu na ojcostwo jest pewny?
TAK! Wynik testu na ojcostwo daje całkowitą pewność. Jednoznacznie potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo.
Jak długo czeka się na wynik testu na ojcostwo?
Wynik prywatnego testu na ojcostwo wystawiamy już po 5 – 7 dniach roboczych. Z kolei czas oczekiwania na wynik badania ojcostwa z procedurą sądową jest gotowy do 10 dni roboczych. Istnieje możliwość przyspieszenia wyniku do 48 godzin. Skontaktuj się z nami i zapytaj o badanie express.
Czy test na ojcostwo można zrobić anonimowo?
TAK. W teście do celów prywatnych nie muszą Państwo opisywać próbek imieniem i nazwiskiem, ani wpisywać danych osobowych badanych osób do formularza zlecenia testu. Uczestnicy badania będą w nim określeni jako: „Dziecko”, „Domniemany ojciec”.
Jakie próbki są potrzebne do testu na ojcostwo?
Test na ojcostwo może się odbyć z udziałem dowolnych próbek: wymazów z błony śluzowej policzka, a także innych źródeł DNA – chusteczki do nosa, gumy do życia, szczoteczki do zębów, kilku wyrwanych razem z cebulkami włosów, maszynki do golenia, zużytej prezerwatywy, bielizny osobistej, patyczka kosmetycznego z woskowiną uszną, puszki po napoju, sztućców i różnych innych przedmiotów, z których korzystamy na co dzień. W przypadku testu na ojcostwo w ciąży próbkę z DNA dziecka może stanowić zarówno krew matki, jak i płyn owodniowy lub wycinek kosmówki. To jaki materiał zostanie dostarczony do badania zależeć będzie od Państwa możliwości.
Jak samodzielnie pobrać próbki do testu na ojcostwo?
Wymazówki, którymi pobierają Państwo wymazy z jamy ustnej są sterylne, dlatego też prosimy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie. Przed rozpoczęciem pobierania materiału genetycznego najlepiej ubrać jednorazowe rękawiczki. Znajdą je Państwo w zakupionym zestawie pobraniowym. Wymaz pozyskują Państwo zarówno z lewego jak i prawego policzka, posługując się przy tym dwiema odrębnymi wymazówkami. Aby zebrać znajdujące się w jamie ustnej komórki nabłonka należy umieścić patyczek (od strony bawełnianej nasadki) w buzi, przytknąć do policzka, a następnie potrzeć co najmniej 10 razy, wykonując ruchy tam i z powrotem. Następnie prosimy włożyć ją ponownie do opakowania. Czynność tę powtarzają Państwo na drugim policzku.
Jak zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo po samodzielnym pobraniu?
Po pobraniu próbek DNA wszystkie wymazówki należy ponownie wsadzić do opakowania, nałożyć tekturową osłonkę i opisać. Przed wysłaniem sporządzonych materiałów prosimy przechowywać je w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej, nie narażając na nasłonecznienie. Jeśli w badaniu chcą Państwo wykorzystać próbki nietypowe (mikroślady), wówczas prosimy włożyć je do czystej papierowej koperty, suchego woreczka lub sterylnego pojemnika na mocz. Wilgoć i wysoka temperatura może doprowadzić do zniszczenia obecnego w próbkach DNA.
Czy do badania ojcostwa trzeba być na czczo?
NIE. Bezpośrednio przed badaniem prosimy powstrzymać się od jedzenia, picia słodzonych napojów i żucia gumy, a także palenia papierosów, ale przerwa między ostatnim posiłkiem a pobraniem nie musi być dłuższa niż 2 godziny. U małych dzieci można ją nawet ograniczyć do 1 godziny.
Dlaczego ważne jest, aby na wyniku badania ojcostwa obecne były profile genetyczne?
Profil genetyczny na wyniku badania ojcostwa jest dowodem profesjonalnie wykonanej analizy DNA. Dzięki niemu mogą Państwo zobaczyć na jakiej podstawie wykluczyliśmy lub potwierdziliśmy ojcostwo. W razie jakichkolwiek wątpliwości, mogą też Państwo zweryfikować wynik swojego badania.
Ile kosztuje test na ojcostwo?
Cena testu na ojcostwo będzie zależeć od rodzaju badanej próbki, ilości uczestników oraz tego czy badanie ma mieć charakter prywatny czy sądowy. Koszt testu realizowanego na potrzeby sądu jest nieco inny, ze względu na konieczność przeprowadzenia go zgodnie z formalną procedurą – obecność świadków, ekspertyza biegłego sądowego itp. Pełny cennik testów na ojcostwo jest dostępny tutaj
Co to znaczy, że w teście na ojcostwo badane są 24 markery genetyczne?
Badanie ojcostwa polega na analizie pewnych miejsc na DNA u domniemanego ojca i dziecka oraz na porównaniu ich ze sobą. Miejsca te nazywane są właśnie markerami. Określa się je za pomocą 2 liczb (jedna pochodzi od matki, druga od ojca). Do uzyskania pewnego wyniku testu na ojcostwo wystarczy już sprawdzenie 16 takich markerów. Analiza 24 pozwala jednak na potwierdzenie ojcostwa z 1000 większą pewnością, zmniejsza natomiast ryzyko, że uzyskany wynik badania będzie niejednoznaczny, a do analizy trzeba będzie zaangażować matkę dziecka – jej udział jest potrzebny wyłącznie przy testach sądowych.

labgen2

Chętnie doradzimy. Zapraszamy do kontaktu

Jesteśmy dostępni od godziny 7.00 do godziny 19.00 w tygodniu oraz od 9.00 do 17.00 w weekendy i święta.