Nie wiem czy to mój wnuk. Jak mogę się tego dowiedzieć?
Niepewność dziadków co do pokrewieństwa z wnuczkiem lub wnuczką jest sytuacją trudną, zwłaszcza jeśli planują przepisać na niego/nią swój majątek. Potrzebny jest więc im pewny i niepodważalny dowód na pokrewieństwo z dzieckiem. Takiego dowodu może dostarczyć test DNA na pokrewieństwo. Można go przeprowadzić nawet bez udziału biologicznego ojca.
Gdy bada się pokrewieństwo z wnuczkiem (chłopcem)
Zgłosiła się kobieta, która chciała, aby jej syna włączono do spadku po zamożnym, nieżyjącym ojcu. W związku z tym, że było to dziecko nieślubne, rodzina zmarłego nawet nie wiedziałaś o jego istnieniu i nie chciała uwierzyć w słowa kobiety. Potrzebny był namacalny dowód, tak więc matka dziecka postanowiła zlecić badania DNA.
Pacjent zadał pytanie: Czy w takiej sytuacji możliwe jest ustalenie, czy chłopiec rzeczywiście był synem zmarłego mężczyzny?
Odpowiedź: Tak, badając męskich członków rodziny chłopca można pośrednio ustalić również ojcostwo.
Jakiej metody użyto, aby ustalić pokrewieństwo: W związku z tym, że dostępny był ojciec zmarłego mężczyzny, czyli potencjalny dziadek chłopca, mogliśmy zaproponować analizę chromosomu Y. Chromosom ten dziedziczą wszyscy synowie po swoich ojcach, a ci ojcowie po swoich, itd. Chromosom Y ulega tak powolnym zmianom, że u męskich członków danej rodziny wygląda on identycznie. Syn ma taki sam chromosom płciowy Y jak jego ojciec i dziadek. Badanie to opiera się na analizie 24 miejsc (markerów) zlokalizowanych na tym chromosomie.
Profil chromosomu Y u dziadka i jego przypuszczalnego wnuka był taki sam, w związku z tym istniało bardzo duże prawdopodobieństwo, że są oni ze sobą spokrewnieni, a tym samym, że zmarły mężczyzna, zgodnie ze słowami matki, był ojcem chłopca.
Gdy bada się pokrewieństwo z wnuczką (dziewczynką)
Pewien mężczyzna miał córkę ze związku pozamałżeńskiego, której jednak nie uznał za swoją. Matka dziecka postanowiła wystąpić do sądu o alimenty na nie. Jednak w związku z tym, że mężczyzna nie miał pracy, obowiązek alimentacyjny chciała przerzucić na jego rodziców. Sąd potrzebował jednak dowodu, że dziewczynka jest rzeczywiście spokrewniona z dziadkami.
Pacjent zadał pytanie: Czy możliwe jest ustalenie pokrewieństwa między wnuczką a dziadkami, jeśli w badaniu nie uczestniczy ojciec dziecka?
Odpowiedź: Tak, włączając do analizy próbki od dziadków i wnuczki jest można ustalić takie pokrewieństwo.
Jakiej metody użyto, aby ustalić pokrewieństwo: Analiza chromosomu Y jest niemożliwa w sytuacji, gdy badanie ma ustalić pokrewieństwo w stosunku do wnuczki. Dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny. Osoby płci żeńskiej (kobiety, dziewczynki) takiego chromosomu nie posiadają. Z udziałem próbek pobranych od dziecka oraz jego babci i dziadka możliwe jest natomiast przeprowadzenie analizy statystycznej. Wygląda to tak, że na podstawie DNA pobranego od wszystkich uczestników badania, tworzy się ich indywidualne profile genetyczne i zestawia ze sobą. Specjalny program komputerowy oblicza potem prawdopodobieństwo, jakim dziadkowie mogą być spokrewnieni z wnuczką. W przypadku tych pacjentów, to pokrewieństwo zostało potwierdzone.
Warto przeczytać:
Chętnie doradzimy. Zapraszamy do kontaktu
Jesteśmy dostępni od godziny 7.00 do godziny 19.00 w tygodniu oraz od 9.00 do 17.00 w weekendy i święta.