Jak odczytać wynik testu ojcostwa | LabGen

Jak odczytać wynik testu ojcostwa

Wynik testu DNA jednoznacznie potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo badanego mężczyzny względem badanego dziecka. Na wyniku przedstawione są też profile genetyczne badanych osób, słowna interpretacja oraz podpisy i pieczątki osób wykonujących i zatwierdzających badanie. Dokument można odebrać osobiście w przychodni, a także otrzymać listem, e-mailem i telefonicznie.

przykladowy_wynik_badania_2 przykladowy_wynik_badania_1

Profil genetyczny na wyniku testu ojcostwa

Profile genetyczne na wyniku testu ojcostwa

Profil genetyczny – kliknij, aby powiekszyć

Profil genetyczny jest unikalny dla każdego człowieka (wyjątkiem są bliźnięta jednojajowe) i bywa określany “genetycznym odciskiem palca”.

Profil genetyczny uzyskuje się poprzez analizę DNA i na wyniku jest przedstawiony w tabelach. Badane markery DNA opisane są dwoma liczbami – jedna pochodzi od matki, druga od ojca. Wynika to z tego, że dziecko dziedziczy połowę DNA po ojcu i połowę po matce.

Jeżeli dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka, wówczas we wszystkich badanych markerach powinna być wspólna liczba – u niego i u dziecka. Ojcostwo zostaje wykluczone jeśli zgodności nie ma w co najmniej 4 badanych miejscach.

Warto wiedzieć, że analiza 24 markerów DNA pozwala uzyskać 1000 razy dokładniejszy wynik testu ojcostwa w porównaniu do analizy 16 markerów. Czytaj więcej >>

Słowna interpretacja wyniku

Na rezultacie testu przedstawione jest procentowe prawdopodobieństwo biologicznego ojcostwa badanego mężczyzny badanego względem dziecka. Uzyskuje się je dzięki analizie statystycznej przeprowadzonej na podstawie profili genetycznych. Poniżej przedstawiono przykładowe słowne interpretacje wyników testów na ojcostwo.

Potwierdzenie ojcostwa – we wszystkich analizowanych markerach dziecko i mężczyzna posiadają wspólną liczbę.

potwierdzenie1

Wykluczenie ojcostwa – Dziecko i mężczyzna nie posiadają wspólnej liczby w więcej niż 4 analizowanych markerach

Uwaga: Na przykładowych wynikach na naszej stronie internetowej podane są nieprawdziwe dane osobowe oraz losowe liczby.

Warto przeczytać:

Chętnie doradzimy. Zapraszamy do kontaktu

Jesteśmy dostępni od godziny 7.00 do godziny 22.00 w tygodniu oraz od 9.00 do 21.00 w weekendy i święta.  

Test na ojcostwo Augustów, badanie ojcostwa Suwałki, ustalenie ojcostwa w ciąży Białystok, test na ojcostwo z włosa, anonimowe testy na ojcostwo Białystok