Przeskocz do treści

Badanie na pokrewieństwo

Badania na pokrewieństwo są przeznaczone dla osób, które chciałyby mieć pewność, że z członkami rodzinny faktycznie łączą je biologiczne więzi. I nie chodzi tu tylko o najpopularniejsze testy na ojcostwo. Badania te pozwalają potwierdzić pokrewieństwo nawet pomiędzy potencjalnie daleko spokrewnionymi ze sobą osobami.

Oto najczęstsze przypadki, z którymi zgłaszają się do nas pacjenci: 

Badanie pokrewieństwa Białystok

Wyniki tego rodzaju badań przydają się np. w sprawach spadkowych i potrafią rozwiązać wiele życiowych problemów.

Badanie pokrewieństwa – co może posłużyć za próbkę do badania

Do badania pokrewieństwa nadadzą się zarówno wymazy, pobrane ze środka jamy ustnej, jak i mikroślady. Lista tych drugich jest bardzo długa i obejmuje wszystkie przedmioty, na których potencjalnie może się znajdować DNA osoby uczestniczącej w badaniu. Mikrośladem będzie zatem szczoteczka do zębów, golarka, wyrwany z cebulką włos, zachowana na materiale plama krwi, zużyta chusteczka higieniczna, patyczek do czyszczenia uszu, szklanka, sztućce butelka po napoju, jak i wiele innych. Takie materiały wykorzystuje się najczęściej w przypadku braku dostępu do któregoś uczestnika testu. Czasem również ze względu na dobro dziecka, aby oszczędzić mu nerwów związanych z pobraniem wymazu.

3 metody badania pokrewieństwa

Pokrewieństwo między ludźmi sprawdza się trzema metodami. Wybór metody uzależniony jest od tego, jakiej płci są badane osoby. I tak pracownicy laboratorium mają do dyspozycji:

  • Analizę chromosomów płciowych:

 Chromosomu Y – którą przeprowadza się gdy testowane osoby to sami mężczyźni. Zmiany jakie zachodzą w obrębie tego chromosomu są tak powolne, że trudno je zauważyć. Właśnie dlatego chromosom Y u syna będzie identyczny do tego u ojca i dziadka. Dzięki tej właściwości możliwe jest ustalenie biologicznego pokrewieństwa między nimi.

Chromosomu X  – który otrzymują po biologicznej matce wszystkie dzieci bez względu na to jakiej są płci oraz córki po ojcu. Analizując chromosomy X dwóch kobiet pochodzących od tego samego ojca można ustalić czy mają one również wspólną matkę.

  •  Analizę mitochondrialnego DNA (mtDNA)

za pomocą której sprawdza się prostą linię matczyną: w relacji babcia – matka – córka. Mitochondrialne DNA dziedziczy po matce zarówno córka jak i syn. Jednak u chłopców mtDNA w pewnym momencie zanika i dalej przekazywane jest tylko przez osoby płci żeńskiej.

  • Analizę statystyczną

której uczestnikami mogą być osoby dowolnej płci, potencjalnie ze sobą spokrewnione. Badanie to składa się z dwóch zasadniczych etapów. W pierwszym określane są profile genetyczne wszystkich badanych osób. W drugim utworzone profile zestawia się ze sobą i ustala jakie jest prawdopodobieństwo, że mają one wspólne korzenie. Choć w przypadku tego rodzaju analizy genetycznej płeć osób zaangażowanych w badanie będzie obojętna, to jednak ważne jest, aby uczestniczyła w niej przynajmniej jedna kobieta.

Warto przeczytać:

Chętnie doradzimy. Zapraszamy do kontaktu

Jesteśmy dostępni od godziny 7.00 do godziny 19.00 w tygodniu oraz od 9.00 do 17.00 w weekendy i święta.