Przeskocz do treści

Test NIFTY pro – bezpieczne badanie prenatalne o wysokiej czułości

Badanie NIFTY pro to nieinwazyjny test prenatalny, który można wykonać już po 10. tygodniu ciąży. Ma wysoką czułość (ponad 99%) dzięki czemu prawidłowy wynik może pomóc odzyskać spokój i uniknąć amniopunkcji.

Test NIFTY pro to jedyne spośród badań prenatalnych NIPT, w którego cenie dostępne jest ubezpieczenie wyniku pozytywnego i fałszywie negatywnego.

Spis treści:

 1. Na czym polega test NIFTY pro?
 2. W jakim celu wykonuje się badanie NIFTY pro?
 3. W jakich sytuacjach jest zalecany test NIFTY pro?
 4. Gdzie można wykonać badanie NIFTY pro? Ile kosztuje?
 5. Ubezpieczenie NIFTY pro

Na czym polega test NIFTY pro?

Test NIFTY pro to nieinwazyjne badanie prenatalne, które można wykonać już po 10. tygodniu ciąży. Badanie NIFTY pro należy do grupy badań NIPT i opiera się na metodzie analizy wolnego płodowego DNA (w skrócie: cffDNA) na podstawie próbki krwi ciężarnej kobiety. Jest więc zupełnie bezpieczne i nie wiąże się z ryzykiem poronienia.

Nifty pro korzyści

W jakim celu wykonuje się badanie NIFTY pro?

Test NIFTY pro wykonuje się w celu zbadania zdrowia dziecka pod kątem aż 94 różnych chorób genetycznych. Zakres chorób wykrywanych przez badanie NIFTY pro chorób obejmuje:

 • 4 aneuploidie chromosomów płciowych (zaburzenia liczby chromosomów płci, np. zespół Turnera (monosomia X)),
 • 6 trisomii (występowanie dodatkowego chromosomu konkretnej pary, np. trisomia 21. chromosomu, czyli zespół Downa),
 • 84 mikrodelecje i mikroduplikacje (zaburzenia chromosomowe niewielkich rozmiarów, np. zespół diGeorge’a lub mikrodelecja 5p (Cri-du-chat)).

W ciąży bliźniaczej NIFTY bada trisomię 21., 13., i 18.
Na życzenie na wyniku badania podawana jest również informacja o płci.
Negatywny (prawidłowy) wynik NIFTY pro oznacza, że dziecko jest najprawdopodobniej zdrowe i ciężarna może odzyskać spokój i uniknąć badań inwazyjnych.
Nieprawidłowy (pozytywny) wynik testu NIFTY pro oznacza podwyższone ryzyko występowania danej choroby genetycznej. W takiej sytuacji zaleca się wykonanie dalszych badań diagnostycznych. Są one refundowane do kwoty około 2600 zł w ramach ubezpieczenia NIFTY.

W jakich sytuacjach jest zalecany test NIFTY pro?

Badanie NIFTY pro nie wymaga skierowania od lekarza, może je wykonać niemal każda kobieta ciężarna, która chce sprawdzić zdrowie swojego jeszcze nienarodzonego dziecka. W szczególności warto wybrać test NIFTY pro, gdy:

 • inne przesiewowe badania prenatalne (np. test PAPP-A) dały niejednoznaczne albo nieprawidłowe wyniki wskazujące na podwyższone ryzyko trisomii,
 • w poprzedniej ciąży występowały choroby genetyczne lub wady wrodzone,
 • w rodzinie występowały choroby genetyczne,
 • wiek ciężarnej wynosi powyżej 35 lat.

Gdzie można wykonać badanie NIFTY pro? Ile kosztuje?

Test NIFTY pro można wykonać w Białymstoku, a także innych polskich miastach. Możliwe jest umówienie pobrania próbki do badania w jednej z ponad 200 autoryzowanych placówek na terenie całego kraju lub zamówienie wizyty domowej pod wskazany adres i pobranie próbki przez personel medyczny bez wychodzenia z domu. Wynik wydawany jest maksymalnie do 10 dni roboczych w bezpiecznym Panelu Pacjenta. Obie opcje są w cenie badania. Cena badania NIFTY pro wynosi 2397 złotych. Zawiera również konsultację nieprawidłowego wyniku NIFTY pro z lekarzem genetykiem oraz ubezpieczenie.
Zadzwoń i zapytaj o badanie: Tel. 570 423 011.

Ubezpieczenie NIFTY pro

Test NIFTY to jedyne na rynku nieinwazyjne badanie prenatalne objęte ubezpieczeniem na wypadek uzyskania wyniku fałszywie negatywnego oraz pozytywnego. Zakres ubezpieczenia testu NIFTY pro obejmuje wszystkie 94 nieprawidłowości wymienione w zakresie badania dla ciąży pojedynczej, w przypadku uzyskania wyniku fałszywie negatywnego gwarantuje ono odszkodowanie wynoszące do 210 000 złotych, natomiast przy rezultacie pozytywnym — refundację diagnostyki prenatalnej do 2600 złotych. Żadne inne badanie NIPT ani NIFTY nie ma takiego ubezpieczenia. Jest ono dobrowolne i w cenie badania.