Przeskocz do treści

Test na ojcostwo – teraz nie musisz zamawiać zestawu do pobierania próbek

Chcąc zrealizować pewny test na ojcostwo, nie musisz już wcale zamawiać zestawu do pobierania DNA uczestników. Teraz wystarczy wydrukować uzupełniony formularz zlecenia badania, który znajduje się na stronie internetowej i dołączyć do niego dowolne próbki każdej z badanych osób, np. używane szczoteczki do zębów.

Test na ojcostwo – wykonywany na podstawie dowolnej próbki

Do badania DNA można przekazać każdą próbkę, na której jest obecny materiał genetyczny badanych. Może on znajdować się przede wszystkim w ślinie i innych wydzielinach, naskórku, krwi czy cebulkach włosów. Każda próbka jest równie dobra, będąc wartościowym źródłem DNA.

Co możesz przekazać, żeby wykonać pewny test na ojcostwo? Mogą to być np. guma do żucia, puszka po napoju, używana maszynka do golenia, szklanka, sztućce, włosy z cebulkami obecne na grzebieniu, smoczek dziecka, słomka z soczku, chusteczka ze śladami wydzieliny z nosa i wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

Test na ojcostwo – pobierz prawidłowo próbki

Chodzi o to, żeby ich nie zanieczyścić. Wykorzystaj więc rękawiczki jednorazowe, czysty woreczek foliowy lub chusteczkę zamiast dotykania próbek gołymi rękami. Jeśli jakaś próbka jest mokra, powinna najpierw wyschnąć.

Później umieść zebrany materiał w sterylnym pojemniczku (sprawdzi się pojemnik na mocz z apteki), czystej papierowej kopercie albo strunowym woreczku. Większe, szklane przedmioty mogą być umieszczone w kartoniku, żeby się nie stłukły i żeby test na ojcostwo mógł zostać wykonany.

Test na ojcostwo – przekaż próbki w wygodny dla siebie sposób

Mogą zostać przekazane osobiście do punktu w pobliżu miejsca zamieszkania, wysłane pocztą albo po zamówieniu kuriera. Zabezpieczone próbki mogą być spokojnie transportowane nawet 2 tygodnie, więc nie bój się, że ulegną zniszczeniu. Jeśli jednak okaże się, że ustalenie profilu genetycznego jest niemożliwe, bo materiał jest słabej jakości, poprosimy Cię o nowy – zostanie bezpłatnie przeanalizowany.

Test na ojcostwo – pobierz formularz i wyślij z próbkami

Nie musisz najpierw zamawiać zestawu do pobierania próbek. Teraz formularz dostępny jest na stronie www, skąd możesz go pobrać. Wystarczy uzupełnić istotne dane, wydrukować dokument i własnoręcznie go podpisać.

Po umieszczeniu formularza i próbek w paczce (koperta lub kartonik) prześlij przesyłkę do laboratorium, gdzie wykonamy test na ojcostwo. Kilka dni później otrzymasz rezultat i dowiesz się, czy ojcostwo zostało wykluczone czy potwierdzone.

Test na ojcostwo – jednoznacznie ustal ojcostwo z każdej próbki

DNA człowieka jest takie samo w każdej próbce – niezależnie od tego, czy są to krew, włos z cebulką, wymaz z policzka czy ślady śliny na kubku. Test na ojcostwo zawsze wskaże więc w sposób całkowicie jednoznaczny, czy dany mężczyzna jest ojcem danego dziecka. Badania z mikrośladów wykonywane są jednak tylko w doświadczonych laboratoriach. Inne realizują test na podstawie wymazów z policzka, bo tak jest po prostu łatwiej.