Analiza 24 markerów DNA
Do pewnego ustalenia ojcostwa wystarczy analiza 16 markerów genetycznych. Wynik testu na ojcostwo będzie jednak 1000 razy bardziej wiarygodny, jeśli liczbę tę podniesiemy do 24 miejsc na DNA. Zmniejszy to prawdopodobieństwo, że do badania trzeba będzie włączyć dodatkową osobę, a wynik otrzymają Państwo już po kilku dniach.
Porównanie markerów DNA ojca i dziecka określa ich pokrewieństwo
Badając markery genetyczne konkretnych osób, czyli wybrane odcinki DNA, laboratorium jest w stanie ustalić czy między tymi osobami istnieje biologiczne pokrewieństwo. Zestaw tych markerów tworzy profil genetyczny, który jest indywidualny dla każdego człowieka. Test na ojcostwo – na wyniku badania każdy marker przedstawiony jest za pomocą 2 liczb. U spokrewnionych ze sobą osób markery te, a więc i opisujące je liczby, będą się ze sobą pokrywały. Dzieje się tak dlatego, że dziecko dziedziczy DNA po swoich biologicznych rodzicach – połowę od każdego z nich. Jedna liczba w danym markerze będzie więc pochodzić od matki, a druga od ojca. To właśnie ta cecha DNA wykorzystywana jest w testach na ojcostwo.
Gdy markery są zgodne, wynik potwierdza ojcostwo
Ta zgodność oznacza, że przynajmniej jedna z dwóch liczb w danym markerze u ojca i dziecka jest taka sama. Jeśli badanie ujawni 4 i więcej różnic, będzie to oznaczać, że mężczyzna nie jest ojcem dziecka i ojcostwo zostanie jednoznacznie wykluczone.
24 markery DNA to bardziej wiarygodny wynik testo ojcostwa
Zbadanie dodatkowych markerów będzie wskazane, gdy uczestnikami testu na ojcostwo jest tylko ojciec i dziecko. Bywa, że rezultat badania, w którym uczestniczyły dwie osoby wychodzi wstępnie niejednoznaczny (wystąpią 2 – 3 różnice w badanych markerach). Analiza rozszerzona o dodatkowe markery pozwala zmniejszyć to ryzyko do minimum, a wynik testu na ojcostwo jest nawet 1000 razy bardziej wiarygodny.
Otrzymanie wyniku niejednoznacznego może być problematyczne. Bo wymaga pobrania próbki od dodatkowej osoby, a to podnosi całkowity koszt badania i wydłuża czas jego realizacji. Można temu zapobiec poprzez analizę 24 markerów genetycznych zamiast 16.
Warto przeczytać:
Chętnie doradzimy. Zapraszamy do kontaktu
Jesteśmy dostępni od godziny 7.00 do godziny 19.00 w tygodniu oraz od 9.00 do 17.00 w weekendy i święta.