Przeskocz do treści

Cena badania na ustalenie ojcostwa. Co na nią wpływa?

Testy na ojcostwo Białystok cenaLaboratoriów wykonujących testy na ojcostwo jest na polskim rynku coraz więcej. Firmy rywalizują ze sobą i wiele z nich obniża ceny swoich badań. Czy cena testów na ojcostwo idzie w parze z jakością? Czy w niskiej cenie otrzymamy to, na czym nam zależy? Poniżej przedstawiamy, na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy wyborze testu na ojcostwo. 

Pełny profil genetyczny na wyniku – potwierdzenie rzetelnie przeprowadzonej analizy

Bardzo ważne jest, aby zamiast samej informacji o ojcostwie na wyniku analizy były także pełne profile genetyczne wszystkich osób, które wzięły w niej udział. Obecność profilu genetycznego jest szalenie istotna – to dowód, że badanie DNA w ogóle zostało wykonane, co więcej, że zostało wykonane dobrze (można go zweryfikować). Zapytajmy więc wcześniej, czy wynik interesującego nas badania zawiera profile genetyczne.

Więcej przebadanych markerów – 1000-krotnie pewniejszy wynik

Test na ojcostwo opiera się na analizie tzw. markerów genetycznych, a więc specyficznych miejsc na DNA ojca i dziecka. Środowiska naukowe uznały analizę 16 markerów genetycznych za optymalną, tj. dającą pewny i jednoznaczny wynik. Jednakże po uwzględnieniu 24 markerów genetycznych zamiast standardowych 16, laboranci są stanie uzyskać nawet 1000 – krotnie pewniejszy wynik. Ma to szczególne znaczenie, gdy w badaniu uczestniczą tylko dwie osoby – domniemany ojciec i dziecko. Niektóre laboratoria za badania poszerzone o dodatkowe układy niekodujące nalicza większe opłaty, inne mają je w swojej podstawowej ofercie. 

Możliwość ponownego pobrania próbki

Większości pacjentów pobranie wymazu z błony śluzowej policzka nie sprawia najmniejszego problemu. Zawsze istnieje jednak możliwość, że pacjent sporządzi go niewłaściwie. Niektóre laboratoria za możliwość ponownego pobrania próbki pobierają opłatę w wysokości nawet 200 zł. Sprawdźmy więc wcześniej, czy otrzymamy gwarancję stałej i niezmiennej ceny. 

Dwukrotna analiza – całkowita pewność wyniku

Niektóre laboratoria wykonują jeszcze raz wszystkie badania, które wykluczyły pokrewieństwo między potencjalnym ojcem, a dzieckiem. Wykorzystują do tego drugą próbkę i wpływa to na podniesienie kosztu analizy genetycznej. Jednocześnie pozwala to wyeliminować błąd ludzki.

Doświadczenie personelu w realizacji testów na ojcostwo

Polacy coraz chętniej zlecają testy na ojcostwo. Firmy działające w branży medycznej bardzo często uważają te badania za sposób na łatwy i szybki zarobek. Aby jednak móc wykonywać tego typu analizy niezbędny jest nie tylko sprzęt i wiedza, ale też odpowiednio doświadczeni pracownicy. Warto przyjrzeć się jak duże mają doświadczenie i jak wiele badań na ojcostwo (a nie medycznych) wykonali.

Certyfikaty świadectwem profesjonalizmu

W testach na ojcostwo najważniejsza jest pewność wyniku. Świadczą o niej certyfikaty jakości badań. Laboratoria powinny informować o nich również na swoich stronach internetowych. Aby firma mogła pochwalić się dokumentem nadanym przez ośrodek certyfikujący nierzadko musi spełnić bardzo restrykcyjne warunki. Jednym z najbardziej wartościowych certyfikatów jest ISO 17025. Laboratorium, które pracuje zgodnie z jego normami daje swoim pacjentom gwarancję, że pracuje według najwyższych standardów,

Praca na sprawdzonych metodach i najlepszych odczynnikach

Ilość odczynników, które należy użyć w badaniu ojcostwa jest „z góry” określona przez samego producenta. Laboratoria genetyczne nie powinny więc obniżać cen swoich badań kosztem mniejszego zużycia danego odczynnika. Może to prowadzić do błędów i spowodować, że wynik analizy nie będzie już tak pewny i jednoznaczny.

Potrzeby pacjentów zawsze na pierwszym miejscu

Profesjonalne laboratoria genetyczne na pierwszym miejscu zawsze stawiają potrzeby swoich pacjentów, niezależnie od tego jak bardzo byłyby nietypowe czy wygórowane. Dobra oferta testów na ojcostwo to oferta elastyczna, uwzględniająca różnicowane oczekiwania potencjalnego klienta.

Przed zleceniem testu na ojcostwo zastanówmy się, co tak naprawdę jest nam potrzebne

Zlecając test na ojcostwo pacjent ma wybór – może zdecydować się na badanie tańsze  lub droższe. Przed zrobieniem ostatniego kroku zawsze warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Zastanowić się co tak naprawdę będzie nam potrzebne.

Chętnie doradzimy. Zapraszamy do kontaktu

Jesteśmy dostępni od godziny 7.00 do godziny 19.00 w tygodniu oraz od 9.00 do 17.00 w weekendy i święta.