Przeskocz do treści

Potwierdzenie ojcostwa

Obecnie najbardziej skuteczną metodą ustalenia spornego ojcostwa są testy genetyczne. Ich wynik pozwala potwierdzić biologiczne ojcostwo z prawdopodobieństwem wynoszącym ponad 99,99% lub wykluczyć je ze 100% pewnością.

Od kiedy można potwierdzić ojcostwo

Próbki w postaci wymazów z policzka, można pobrać już w drugiej dobie życia dziecka. Jest to zupełnie bezbolesne i bezpieczne. Takie badanie daje pewny i wiarygodny wynik. Jeżeli zależy Państwu na wyniku jeszcze przed narodzinami dziecka, wówczas można przeprowadzić test na ojcostwo w ciąży. Dostępne są tu dwie metody, obie dają wynik tak samo pewny jak wynik badania po narodzinach. Więcej informacji…

Jak potwierdzić ojcostwo

Próbki do testu ojcostwa można pobrać w placówce medycznej w Białymstoku  lub samodzielnie w domu, za pomocą naszego zestawu. Zestaw zawiera m.in. instrukcję oraz tzw. wymazówki (patyczki z bawełnianą glówką), którymi pociera się wnętrze policzka. Pobrane wymazy można odeśłać pocztą do laboraotrium, gdzie odbywa się ich analiza. Wynik dostarczamy Państwu w wybrany sposób – telefonicznie, mailowo i pocztą.

Nasz zestaw można zamówić telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszej strony internetowej. Jest także dostępny w wybranych aptekach w Białymstoku. Wizyty w placówce medycznej umawiamy szybko, czasami możliwe jest pobranie próbek jeszcze w tym samym dniu.

Co oznacza wynik, który potwierdza biologiczne ojcostwo

Pokrewieństwo ustala się poprzez porównanie materiału genetycznego badanych osób. Każdy z nas dziedziczy połowę DNA po biologicznej matce i połowę po biologicznym ojcu. Labroatorium analizuje specyficzne miejsca na DNA tzw. markery genetyczne, które opisuje dwoma liczbami – jedna pochodzi od ojca, druga od matki.

Jeżeli we wszystkich analizowanych miejscach występuje liczba wspólna dla dziecka i dla badanego meżczyzny, wówczas ojcostwo zostaje potwierdzone, a na wyniku pojawia się informacja:
„Prawdopodobieństwo biologicznego ojcostwa wynosi ponad 99,99% w związku z tym ojcostwo badanego domniemanego ojca w stosunku do badanego dziecka zostało praktycznie potwierdzone”.

Potwierdzenie ojcostwa: czy istnieje możliwość pomyłki?

W każdym laboratorium (nie tylko genetycznym) analizy wykonują ludzie i może zdarzyć się pomyłka. Bardzo ważne jest wybranie laboratorium, które może zagwarantować pewność wydawanego wyniku. Potwierdza ją nie tylko doświadczenie w testach na ojcostwo, ale także niezależe, zewnętrzne kontrole, których efektem jest uzyskanie certyfikatów jakości badań. 

Ponadto, próbki które trafiają do laboratorium są kodowane, co eliminuje ryzyko ich zamiany. W przypadku uzyskania wyniku wykluczającego ojcostwo, analizę powtarza się (jest to tzw. podwójna kontrola próbki).

Nie ma też możliwości wydania wyniku niejednoznacznego. Jeżeli zdarzy się, że próbka nie będzie nadawała się do analizy, osoba zlecająca badanie zostanie poinformowana o konieczności ponownego pobrania próbki. Należy też zwrócić uwagę, że laboratorium od samego początku informuje pacjenta o zaleceniach dotyczących pobrania próbek, czy ich zabezpieczenia, aby cała analiza przebiegła bez zakłóceń.

Chętnie doradzimy. Zapraszamy do kontaktu

Jesteśmy dostępni od godziny 7.00 do godziny 19.00 w tygodniu oraz od 9.00 do 17.00 w weekendy i święta.