Przeskocz do treści

Prosty test DNA – szansa na poprawę zdrowia

Występują u Ciebie kłopoty ze zdrowiem, których przyczyna nie jest znana? Masz przykre dolegliwości różnego typu? Możliwe, że to trwała nietolerancja glutenu – celiakia, która jest obecna u 400 000 Polaków! Niestety – aż 95% chorych nie zdaje sobie sprawy ze schorzenia, narażając się tym samym na 40 razy wyższe ryzyko zachorowania na nowotwory.

Tymczasem wystarczy przeprowadzić proste badanie DNA, by zapobiec niebezpiecznym konsekwencjom zdrowotnym i pozbyć się nieprzyjemnych objawów celiakii. Co więcej, wynik testu pomoże też innym członkom rodziny, ponieważ jest to schorzenie dziedziczne.

celiakia badanie

Celiakia – przebieg i objawy choroby

Celiakia to genetyczna, trwająca całe życie, trwała nietolerancja substancji występującej w białkach większości zbóż – glutenu. Jeśli chorujesz, a mimo tego dostarczasz organizmowi tego składnika, Twój organizm nie może prawidłowo przyswajać substancji odżywczych.
Dlaczego? Dla celiaków gluten jest toksyczny i powoduje niepoprawną reakcję autoimmunologiczną – degradację kosmków jelitowych. Te wypustki w jelicie cienkim odpowiedzialne są za wchłanianie składników z pożywienia i leków.

celiakia-zanik-kosmkow

Z celiakią kojarzą się objawy ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, wzdęcia, biegunki etc.). Tymczasem występują one jedynie u 10% chorych! U reszty pojawiają się m.in. problemy skórne, zmęczenie, kłopoty z płodnością czy depresja. Symptomy wiążące się z celiakią są więc często nieoczywiste, nie kojarzą się z tą chorobą. Powoduje to, że tylko 5% chorych zdaje sobie sprawę z tego, że choruje na trwałą nietolerancję glutenu.

Częste objawy celiakii:

objawy celiakii

Myślisz, że możesz mieć celiakię? Diagnostykę najlepiej rozpocznij od testu DNA. To najskuteczniejsza metoda, ponieważ to schorzenie może wystąpić tylko u osób z określonym układem genów (HLA-DQ2,2; HLA-DQ2,5; HLA-DQ8).

10 najważniejszych korzyści z wykonania testu DNA w kierunku celiakii:

  1. Jeśli nie masz odpowiedzialnych za celiakię genów, schorzenie zostanie wykluczone niemal na 100%.
  2. Wynik pomaga całej rodzinie, ponieważ celiakia jest dziedziczna.
  3. Test może usprawnić leczenie innych schorzeń, np. cukrzycy typu 1.
  4. Możesz wykonać test nawet wtedy, gdy nie jesz glutenu.
  5. Badanie nie boli i jest nieinwazyjne, co jest istotne szczególnie dla dzieci.
  6. Wynik już nigdy się nie zmieni.
  7. W wielu przypadkach można wykonać badanie zamiast nieprzyjemnej biopsji jelita.
  8. Możliwość zapobiegnięcia konsekwencjom nieleczonej celiakii.
  9. Możliwość odzyskania zdrowia i dobrego samopoczucia.
  10. Zalecenia lekarskie i dietetyczne dołączone do wyniku.

Podejrzewasz u siebie nietolerancję glutenu? Przejście na dietę bez glutenu bez badań może nie wystarczyć!

Jeśli Twój organizm źle reaguje na gluten, to może być związane z celiakią, alergią bądź nadwrażliwością. Najgroźniejsza jest ta pierwsza jednostka chorobowa, ponieważ prowadzi do nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej i degradacji kosmków jelitowych.

Przy celiakii nawet najmniejsza ilość glutenu niekorzystnie wpływa na zdrowie, niszcząc kosmki i powodując niedobory. Wtedy nie mogą wchłaniać się też składniki z suplementów i leków. Alergia czy nadwrażliwość nie wymagają tak restrykcyjnej diety. Odróżnienie celiakii od innych schorzeń jest więc bardzo istotne.

Celiakia – współwystępuje z nią wiele chorób

Zgodnie z danymi Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) u dużej grupy osób występuje wyższe ryzyko zachorowania na celiakię, dlatego powinni oni wykonać badanie DNA.
To osoby, które mają m.in.

  • objawy kliniczne celiakii,
  • bliskich krewnych (pierwszego stopnia) z celiakią,
  • cukrzycę typu 1,
  • zespół Turnera,
  • zespół Downa,
  • młodzieńcze zapalenie stawów,
  • nefropatię IgA,
  • selektywny niedobór IgA,
  • autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
  • autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.

Jak zrealizować badanie w kierunku celiakii?

Zamawiając zestaw do pobierania próbek, wykorzystując wymazówki i pobierając materiał samodzielnie w domu, a następnie kontaktując się z nami i zamawiając kuriera, który zabierze materiał DNA.


Warto przeczytać:

Chętnie doradzimy. Zapraszamy do kontaktu

Jesteśmy dostępni od godziny 7.00 do godziny 19.00 w tygodniu oraz od 9.00 do 17.00 w weekendy i święta.