Prosty test DNA – szansa na poprawę zdrowia
Występują u Ciebie kłopoty ze zdrowiem, których przyczyna nie jest znana? Masz przykre dolegliwości różnego typu? Możliwe, że to trwała nietolerancja glutenu – celiakia, która jest obecna u 400 000 Polaków! Niestety – aż 95% chorych nie zdaje sobie sprawy ze schorzenia, narażając się tym samym na 40 razy wyższe ryzyko zachorowania na nowotwory.
Tymczasem wystarczy przeprowadzić proste badanie DNA, by zapobiec niebezpiecznym konsekwencjom zdrowotnym i pozbyć się nieprzyjemnych objawów celiakii. Co więcej, wynik testu pomoże też innym członkom rodziny, ponieważ jest to schorzenie dziedziczne.
Celiakia – przebieg i objawy choroby
Celiakia to genetyczna, trwająca całe życie, trwała nietolerancja substancji występującej w białkach większości zbóż – glutenu. Jeśli chorujesz, a mimo tego dostarczasz organizmowi tego składnika, Twój organizm nie może prawidłowo przyswajać substancji odżywczych.
Dlaczego? Dla celiaków gluten jest toksyczny i powoduje niepoprawną reakcję autoimmunologiczną – degradację kosmków jelitowych. Te wypustki w jelicie cienkim odpowiedzialne są za wchłanianie składników z pożywienia i leków.
Z celiakią kojarzą się objawy ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, wzdęcia, biegunki etc.). Tymczasem występują one jedynie u 10% chorych! U reszty pojawiają się m.in. problemy skórne, zmęczenie, kłopoty z płodnością czy depresja. Symptomy wiążące się z celiakią są więc często nieoczywiste, nie kojarzą się z tą chorobą. Powoduje to, że tylko 5% chorych zdaje sobie sprawę z tego, że choruje na trwałą nietolerancję glutenu.
Częste objawy celiakii:
Myślisz, że możesz mieć celiakię? Diagnostykę najlepiej rozpocznij od testu DNA. To najskuteczniejsza metoda, ponieważ to schorzenie może wystąpić tylko u osób z określonym układem genów (HLA-DQ2,2; HLA-DQ2,5; HLA-DQ8).
10 najważniejszych korzyści z wykonania testu DNA w kierunku celiakii:
- Jeśli nie masz odpowiedzialnych za celiakię genów, schorzenie zostanie wykluczone niemal na 100%.
- Wynik pomaga całej rodzinie, ponieważ celiakia jest dziedziczna.
- Test może usprawnić leczenie innych schorzeń, np. cukrzycy typu 1.
- Możesz wykonać test nawet wtedy, gdy nie jesz glutenu.
- Badanie nie boli i jest nieinwazyjne, co jest istotne szczególnie dla dzieci.
- Wynik już nigdy się nie zmieni.
- W wielu przypadkach można wykonać badanie zamiast nieprzyjemnej biopsji jelita.
- Możliwość zapobiegnięcia konsekwencjom nieleczonej celiakii.
- Możliwość odzyskania zdrowia i dobrego samopoczucia.
- Zalecenia lekarskie i dietetyczne dołączone do wyniku.
Podejrzewasz u siebie nietolerancję glutenu? Przejście na dietę bez glutenu bez badań może nie wystarczyć!
Jeśli Twój organizm źle reaguje na gluten, to może być związane z celiakią, alergią bądź nadwrażliwością. Najgroźniejsza jest ta pierwsza jednostka chorobowa, ponieważ prowadzi do nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej i degradacji kosmków jelitowych.
Przy celiakii nawet najmniejsza ilość glutenu niekorzystnie wpływa na zdrowie, niszcząc kosmki i powodując niedobory. Wtedy nie mogą wchłaniać się też składniki z suplementów i leków. Alergia czy nadwrażliwość nie wymagają tak restrykcyjnej diety. Odróżnienie celiakii od innych schorzeń jest więc bardzo istotne.
Celiakia – współwystępuje z nią wiele chorób
Zgodnie z danymi Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) u dużej grupy osób występuje wyższe ryzyko zachorowania na celiakię, dlatego powinni oni wykonać badanie DNA.
To osoby, które mają m.in.
- objawy kliniczne celiakii,
- bliskich krewnych (pierwszego stopnia) z celiakią,
- cukrzycę typu 1,
- zespół Turnera,
- zespół Downa,
- młodzieńcze zapalenie stawów,
- nefropatię IgA,
- selektywny niedobór IgA,
- autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
- autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.
Jak zrealizować badanie w kierunku celiakii?
Zamawiając zestaw do pobierania próbek, wykorzystując wymazówki i pobierając materiał samodzielnie w domu, a następnie kontaktując się z nami i zamawiając kuriera, który zabierze materiał DNA.
Warto przeczytać:
Chętnie doradzimy. Zapraszamy do kontaktu
Jesteśmy dostępni od godziny 7.00 do godziny 19.00 w tygodniu oraz od 9.00 do 17.00 w weekendy i święta.