Ustalenie ojcostwa po śmierci (bez próbki od ojca)
Badanie ojcostwa można wykonać również wtedy, gdy nie mamy próbek od potencjalnego ojca, np. po jego śmierci. Dostępne są wówczas następujące metody badania:
Analiza chromosomu Y
Chromosom Y przekazywany jest z ojca na syna (wyłącznie w linii męskiej). Jednocześnie bardzo wolno ulega zmianom przez co jest bardzo dobrym narzędziem do badania pokrewieństwa. Zakłada się, przy tym, że osoby spokrewnione w prostej linii męskiej posiadają taki sam profil chromosomu Y. Metoda ta jest bardzo czuła i daje jednoznaczny oraz pewny wynik. Badania nie wykonuje się wtedy, gdy jest dwóch potencjalnych ojców, którzy są ze sobą spokrewnieni.
Badanie mikrośladów
Są to przedmioty, które zawierają DNA pochodzące od potencjalnego ojca takie jak: włosy z cebulkami, plamy krwi, plamy nasienia, szczoteczkę do zębów, chusteczkę do nosa lub maszynkę do golenia. Badanie z takich próbek daje pewny i jednoznaczny wynik. Badania ojcostwa przeprowadzane na podstawie próbek mikrośladowych są nierzadko wykorzystywane w sytuacji kiedy potencjalny ojciec nie żyje.
Badanie rodziny potencjalnego ojca
Jeśli nie ma dostępnych próbek mikrośladowych od potencjalnego ojca, a dziecko jest płci żeńskiej, wówczas można zbadać członków rodziny zmarłego: matkę, rodzeństwo, ewentualnie potomków ojca. Badanie pokrewieństwa ma wtedy dwa etapy: uzuskanie profili DNA badanych osób oraz analizę statystyczną, która określa prawdopodobieństwo pokrewieństwa między badanymi osobami.
Warto przeczytać:
Chętnie doradzimy. Zapraszamy do kontaktu
Jesteśmy dostępni od godziny 7.00 do godziny 19.00 w tygodniu oraz od 9.00 do 17.00 w weekendy i święta.