Przeskocz do treści

Wykluczenie ojcostwa

Obecnie testy genetyczne są najbardziej doskonałą metodą ustalenia spornego ojcostwa. Ich wynik pozwala potwierdzić biologiczne ojcostwo z prawdopodobieństwem wynoszącym ponad 99,99% lub wykluczyć je ze 100% pewnością. 
W testach ojcostwa ustala się profil genetyczny badanych osób, a następnie porównuje się go ze sobą. Każdy z nas ma unikalny profil genetyczny (poza bliźniętami jednojajowymi), który zwany jest również „genetycznym odciskiem palca”.

Od kiedy można wykluczyć ojcostwo

Standardowy test na ojcostwo można przeprowadzić już w drugiej dobie życia dziecka. Pobiera się wtedy wymaz z policzka – jest to zupełnie bezbolesne. Jeżeli zależy Państwu na wyniku jeszcze przed narodzinami dziecka, wówczas można przeprowadzić test na ojcostwo w ciąży. Dostępne są tu dwie metody, obie dają wynik tak samo pewny jak wynik badania po narodzinach, czyli 100% pewności przy wykluczeniu ojcostwa lub potwierdzenie z prawdopodobieństwem ponad 99,99%.  Więcej informacji…

Jak wykluczyć biologiczne ojcostwo

Próbki do testu ojcostwa można pobrać na miejscu w placówce medycznej w Białymstoku  lub samodzielnie w domu, za pomocą naszego zestawu. Zestaw zawiera m.in. instrukcję oraz wymazówki (patyczki z bawełnianą glówką), którymi pociera się wnętrze policzka. Pobrane wymazy można odeśłać pocztą do laboraotrium. Wynik dostarczamy Państwu w dogodny sposób – pocztą, telefonicznie, a także mailowo.

Zestaw można zamówić telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem strony internetowej. Jest także dostępny w wybranych aptekach w Białymstoku. Wizyty w placówce medycznej umawiamy szybko, czasami możliwe jest pobranie próbek jeszcze w tym samym dniu.

Co oznacza wynik testu, który wyklucza biologiczne ojcostwo

Analiza próbek pozwala ustalić profile genetyczne badanych osób, które następnie porównuje się ze sobą. Każdy z nas dziedziczy połowę materiału genetycznego po biologicznej matce, a połowę po biologicznym ojcu. Laboratorium analizuje określone miejsca na DNA tzw. markery genetyczne, które zostają opisane dwoma liczbami – jedna pochodzi od ojca, druga od matki.

Jeśli w co najmniej 4 miejscach nie ma takiej zgodności, ojcostwo zostaje wykluczone, a na wyniku badania pojawia się informacja:

.
„Biologiczne ojcostwo domniemanego badanego ojca zostało w 100% wykluczone”.

Wykluczenie ojcostwa: czy istnieje możliwość pomyłki?

W każdym laboratorium (nie tylko genetycznym) analizy wykonują ludzie i może zdarzyć się pomyłka. Bardzo ważne jest wybranie laboratorium, które może zagwarantować pewność wydawanego wyniku. Potwierdza ją nie tylko doświadczenie w testach na ojcostwo, ale także niezależe, zewnętrzne kontrole, których efektem jest uzyskanie certyfikatów jakości badań. 

Ponadto, próbki które trafiają do laboratorium są kodowane, co eliminuje ryzyko ich zamiany. W przypadku uzyskania wyniku wykluczającego ojcostwo, analizę powtarza się (jest to tzw. podwójna kontrola próbki).

Nie ma też możliwości wydania wyniku niejednoznacznego. Jeżeli zdarzy się, że próbka nie będzie nadawała się do analizy, osoba zlecająca badanie zostanie poinformowana o konieczności ponownego pobrania próbki. Należy też zwrócić uwagę, że laboratorium od samego początku informuje pacjenta o zaleceniach dotyczących pobrania próbek, czy ich zabezpieczenia, aby cała analiza przebiegła bez zakłóceń.