Przeskocz do treści

Test DNA na pokrewieństwo – nietypowe przypadki

Testy DNA na ojcostwo

Bada­nia DNA są stosowane w sprawach spadkowych, alimentacyjnych i wielu innych. Można je przeprowadzić nawet, gdy badana osoba nie żyje, a także z zastosowaniem różnych próbek (nie tylko wymazów z policzka). Poniżej opisujemy nietypowe przypadki, w których laboratorium wykonywało testy genetyczne i uzyskało jednoznaczny wynik.

Zobacz też: Test ojcostwa z…puszki po napoju?

Test na zdradę męża

Żona znalazła zużytą prezerwatywę i chciała dowiedzieć się, czy nasienie należy do jej męża. W tej sytuacji zaproponowano badanie chromosomu Y (standardowe badanie DNA nie sprawdziłoby się, gdyby próbka była zanieczyszczona DNA kobiety). Nasienie porównano z próbką mikrośladową od mężczyzny, co potwierdziło, że obie próbki pochodzą od mężczyzny ze wspólnej linii ojcowskiej. Kobieta na tej podstawie złożyła pozew o rozwód.

Ustalenie ojcostwa, gdy ojciec nie żyje

Ojciec dziecka zmarł, a dziadkowie zastanawiali się, czy dziecko, które zostawił jest faktycznie ich wnuczkiem. Wykonano więc test DNA, a do badania włączono próbki od obojga dziadków oraz od dziecka. Wynik testu jednoznacznie potwierdził, że wnuczek jest dzieckiem zmarłego syna dziadków.

Takich niety­powych przykładów jest wiele. Chętnie doradzimy, które badanie będzie najbardziej odpowiednie w Państwa sytuacji. Zapraszamy do kontaktu.

Chętnie doradzimy. Zapraszamy do kontaktu

Jesteśmy dostępni od godziny 7.00 do godziny 19.00 w tygodniu oraz od 9.00 do 17.00 w weekendy i święta.